Jak wybrać odpowiednie lustro do domu?

Jak stworzyć przytulne, dopracowane wnętrze? Ważną rolę w tworzeniu klimatu pomieszczenia odgrywają dodatki. Dekoracją, która sprawdzi się w każdym mieszkaniu, w każdym pomieszczeniu i w każdym stylu są lustra. Te nie tylko pozwalają się przejrzeć czy stanowią intrygujący detal, ale też pomagają optycznie powiększyć i doświetlić pomieszczenie. Są niezwykle uniwersalne, ponadczasowe i efektowne. Jak wykorzystać je w dekoracji mieszkania? Jakie lustro do domu kupić? 

Lustra – sposób na efektowne wnętrze 

Jeśli wnętrze ma wyglądać na wykończone i ma panować w nim przytulna atmosfera, urządzając je, trzeba zadbać o dodatki. Idealnym wyborem do każdego domu będą lustra. 

Lustro element i praktyczny, i dekoracyjny. Jeśli chodzi o funkcjonalność, pozwala się przejrzeć, poprawić fryzurę czy makijaż – w każdym domu powinno znaleźć się co najmniej jedno duże lustro, które pozwoli obejrzeć sylwetkę czy wybrać strój. To jednak nie wszystko: lustra to też jedyna w swoim rodzaju dekoracja. Mogą przykuwać oko ciekawą ramą albo nietypowym kształtem, odpowiednio dobrane wprowadzą do pomieszczenia pożądany styl: rattanowa rama będzie kojarzyć się ze stylem boho, metalowa wprowadzi loftową estetykę, błyszcząca, ze zdobieniami pozwoli poczuć klimat glamour.

Lustra pozwalają także skutecznie powiększyć pomieszczenie: odbijają światło, nadają głębi, sprawiają, że mieszkanie wygląda na większe, niż jest w rzeczywistości. To doskonałe rozwiązanie do ciasnych i ciemnych wnętrz, które powodują uczucie klaustrofobii. Wystarczy galeria luster albo duże, efektowne lustro na ścianie, żeby pomieszczenie zmieniło się nie do poznania. 

Jakie lustro do jakiego wnętrza? 

Jak wybrać lustro do domu? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy zarówno od typu pomieszczenia, jak i od efektu, który chce uzyskać właściciel mieszkania. Lustra dają ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację. Mogą być najważniejszym elementem wnętrza albo subtelną dekoracją. Czasem są głównie praktycznym dodatkiem służącym przeglądaniu się, innym razem pełnią rolę oryginalnej dekoracji podnoszącej walory estetyczne wnętrza.

Wybierając lustro, trzeba kierować się wielkością i możliwościami pomieszczenia, jego stylem, ale i swoimi upodobaniami i oczekiwaniami, jeśli chodzi o pożądany efekt. Po pierwsze, lustro, które ma służyć do kontrolowania wyglądu, np. w przedpokoju czy w łazience, musi mieć taką wielkość, by odbijało odpowiednią część sylwetki. W łazience wystarczy takie, w którym można zrobić makijaż czy fryzurę, w przedpokoju przyda się solidne, duże lustro, w którym można będzie się przejrzeć w całości. 

Druga kwestia to styl. Lustro to niezwykle ważny element wnętrza, który ma wpływ na to, jak będzie ono postrzegane. Dlatego warto zadbać o to, by jego estetyka pasowała do stylu, w którym ma być urządzone wnętrze. Można bawić się kształtami, materiałami, kolorem. Wnętrze zyska klimatu retro jeśli znajdzie się w nim lustro z rzeźbioną ramą, a stanie się bardziej nowoczesne, gdy jedna ze ścian zostanie pokryta ogromną taflą lustra bez ramy.