Kiedy wybrać karnisz a kiedy szynę sufitową

idealna szyna sufitowa w sypialniUrządzając nowe pomieszczenia, lub zmieniając wygląd starych, warto szczególną uwagę poświęcić na wykończenie okien. Zakończenia te mogą być różne, a wybierając właściwą opcję powinno się brać pod uwagę wielkość i rodzaj pomieszczenia, ilość światła, które będzie przedostawać się do pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również wygoda.

Kiedy wybrać karnisze?

Karnisze, które dają duże możliwości montażowe i doskonale dopasowują się do każdego wystroju wnętrza, są dostępne są w różnych wersjach. Mogą być metalowe, drewniane. Posiadają drążek, na którym są klamry, koła lub innego typu zapinki. Uchwyty wykonane są zazwyczaj z metalu lub drewna. Bardzo wytrzymałe, z łatwością utrzymują nawet najcięższe tkaniny.

Kiedy wybrać szyny sufitowe?

Jeśli zawieszenie karnisza będzie niemożliwe ze względu na warunki, które panują w pomieszczeniu, czyli niski sufit, krzywe ściany, lub zbyt mało miejsca, jedynym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szyn sufitowych.

Montuje się je bezpośrednio na suficie, a następnie zaczepia się na niej materiały przy pomocą klamer, klipsów, żabek lub agrafek. Szyny są neutralne. Można ją zakleić okleiną lub listwą, tak aby stała się integralnym elementem wystroju. Przy zasłoniętych zasłonach zawieszenie jest niemal niewidoczne.

Szyna sufitowa może być pomalowana farbą, przyklejoną na nią tkaniną lub oklejoną tapetą. Przeważnie występują w wersji metalowej, z żelaza, mosiądzu lub stali. Najlepiej sprawdzają się przy lekkich i zwiewnych tkanin, nie obciążających zbytnio konstrukcji.

Szyny sufitowe mogą być wielowarstwowe, które umożliwiają zawieszenie naraz wielu zasłon, lambrekinów. Niektóre z nich mogą być wyposażone w specjalny, elektryczny lub inny system rozsuwania. Pozwala to na odsłonięcie zasłon za jednym pociągnięciem sznurka.

Wykańczanie okien za pomocą szyn sufitowych zyskało ostatnio wielu zwolenników.