Które rolety są najlepsze?

rolety plisowane zamontowane w salonieKażdy wie jakie jest zadanie rolet. Tak naprawdę mają one dwa zadania, pierwsze to zatrzymywać światło, drugie to zasłonięcie wnętrza pomieszczenia. Niektóre rolety lepiej spełniają swoje funkcje a inne gorzej. Które najlepiej wybrać?

Rolety plisowane – dobre na każdą okazję

Wydaje się, że najbardziej uniwersalne są rolety plisowane. Rzecz w tym, że bardzo skutecznie zatrzymują one światło, jednak kiedy jest to potrzebne mogą je również w pewnym stopniu przepuszczać. Są one zwijane i rozwijane podobnie jak żaluzje, wykorzystują bardzo podobny mechanizm. Oznacza to, że świetnie nadają się one do pomieszczeń, w których światło w umiarkowanej ilości potrzebne jest przez cały dzień. Chodzi tu na przykład o kuchnię, w której bez światła nie sposób cokolwiek zrobić. Z drugiej strony, jeśli słońce świeci bardzo mocno również uniemożliwia to pracę w kuchni. Trzeba więc znaleźć złoty środek i wpuszczać do pomieszczenia tylko tyle promieni słonecznych ile wystarczy, by je oświetlić. Wydaje się, że rolety plisowane dobrze się do tego nadają.

roleta plisowana w kolorze latte
roleta plisowana w kolorze latte

Jeśli chodzi o innego rodzaju pomieszczenia, takie, w których najważniejsza jest ciemność, rolety plisowane również całkiem nieźle się spisują. Chodzi tu na przykład o sypialnię, która w wielu domach wykorzystywana jest tylko w nocy. Oznacza to, że dzień nie trzeba w ogóle martwić się tym, czy nie będzie w sypialni za ciemno albo też za jasno. W nocy natomiast ważne jest, aby do sypialni nie dostawało się absolutnie żadne światło, gdyż umożliwia to spokojny sen.

Alternatywy dla rolet plisowanych

Jak się jednak okazuje, rolety plisowane nie są jedynymi roletami. Równie popularne są dziś rolety wiszące. Posiadają one nieco inne cechy, gdyż na przykład o wiele szczelniej chronią przed światłem. Z drugiej strony można to potraktować za wadę, gdyż czasem odrobina światła jest przecież bardzo potrzebna. Wydaje się, że wszystko zależy po prostu od tego, w jakim pomieszczeniu chce się zamontować rolety na oknie. Czasem lepszym wyborem są rolety plisowane, a czasem wolnowiszące.