Ościeżnica drzwi: ościeżnica regulowana i jej cechy

Ościeżnica drzwi może przysporzyć nie lada problemów, ponieważ trzeba zastanowić się nad wyborem między dwoma typami, jakimi są ościeżnica regulowana i stała. W poniższym artykule scharakteryzowana zostanie ta pierwsza. Miłej lektury!

Ościeżnica regulowana: zalety

Stare budownictwo to grube ściany wewnętrzne, do których idealnie nadaje się ościeżnica regulowana. Można zmieniać ich szerokość, a ich montaż jest bardzo prosty i łatwy. Ościeżnice regulowane nie potrzebują też listew maskujących, bo ich obramowanie okala ścianę z dwóch stron, kryjąc nieatrakcyjnie wyglądające wykończenia, estetyka drzwi natomiast zostaje zachowana. Duża ilość barw i wzorów to sposób na dopasowanie takiej ościeżnicy do każdego rodzaju wnętrza.

Większość modeli ościeżnic regulowanych odznacza się bardzo dużą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, w tym na uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzony element można wymienić, dokupując odpowiednią bazę lub belkę górną, a taka czynność nie będzie możliwa w przypadku futryn stałych.

Ościeżnica regulowana

Wady ościeżnic regulowanych?

Niestety, ościeżnice regulowane mają także wady. Jeśli otwór na drzwi umiejscowiony jest prostopadle przy innej ścianie, można jedynie przytwierdzić w tym miejscu ościeżnicę stałą. Ościeżnicy regulowanej nie da się także zamontować w mniejszych pomieszczeniach czy węższych korytarzach, bo masa takiej ościeżnicy może wpłynąć na estetykę owych pomieszczeń. Nie da się też ukryć, że ościeżnice regulowane są znacznie droższe od stałych, a wynika to z ich rozbudowanej funkcjonalności.

Zanim więc ktoś zdecyduje się na wybór ościeżnicy regulowanej, musi wziąć pod uwagę grubość ścian budynku, wielkość pomieszczenia, w którym zostanie wstawiona, a także ustawienie poszczególnych drzwi w pomieszczeniu.