Podział karniszy i ich funkcjonalność

karnisz w kuchniPiękna aranżacja okienna potrafi w kilka chwil nadać całemu pomieszczeniu niepowtarzalnego, wspaniałego charakteru. W ten sposób nie tylko buduje się odpowiedni poziom bezpieczeństwa i intymności od spojrzeń sąsiadów, ale również dodaje salonowi elegancji i szyku.

Na czym zawiesić firanki i zasłony?

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jaki istnieje obecnie na rynku są karnisze, które dzielą się na ścienne i sufitowe.
Karnisze ścienne montowane są zazwyczaj bezpośrednio ponad otworem okiennym – taki rodzaj mocowania idealnie sprawdza się w przypadku mieszkań z wysokimi sufitami. Pozwala ono również na zastosowanie bardzo wielu różnych mocowań firan i zasłon, pośród których bardzo chętnie i często wybierane są zasłony sztancowane oraz efektowne zasłony na szelkach. Karnisze ścienne idealnie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń klasycznych oraz eklektycznych.

Karnisze sufitowe montowane są bezpośrednio do sufitu. Takie rozwiązanie z kolei pozwala za zastosowanie tzw. żabek w przypadku szyn. Karnisze sufitowe w postaci drążka mogą być również montowane za pomocą wsporników sufitowych. Niewątpliwą zaletą karniszy sufitowych jest możliwość zamontowania zasłony praktycznie na całej wysokości pomieszczenia, co świetnie prezentuje się w przypadku nastrojowych, nowoczesnych aranżacji salonowych.

Podział karniszy z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane

Karnisze można podzielić na:

  • drewniane – najczęściej w sprzedaży można spotkać karnisze dębowe, sosnowe oraz wykonane z olchy; muszą one zostać pokryte specjalistycznymi lakierami tworzącymi warstwę ochronną na powierzchni karnisza;
  • plastikowe – świetnie komponują się w przypadku okien wykonanych z PCV; łatwo utrzymać je w czystości, są bardzo dyskretne i mało widoczne, dzięki czemu wzrok skupiony jest na upięciu zasłony, a nie na samym karniszu;
  • metalowe – bardzo popularne karnisze z uwagi na dostępność wzorów i różnych form dekoracyjnych; są bardzo wytrzymałe i stabilne, dzięki czemu można na nich wieszać delikatne firanki i ciężkie zasłony.