Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. Człowiek codziennie się w nim przegląda, a wykonywanie codziennej toalety jest dużo łatwiejsze. Można zatem rzec, że zwierciadło stanowi jedno z podstawowych akcesoriów łazienkowych. Czym kierować się przy wyborze lustra do łazienki?
Pierwsze kryterium: rozmiary
Wielkość lustra ma kolosalne znaczenie. Zbyt małe będzie ograniczało widoczność, zbyt duże może wyglądać dość karykaturalnie. Odpowiednie rozmiary lustra muszą oczywiście być dobrane pod względem metrażu pomieszczenia. W małej przestrzeni dobrze sprawdzają się średniej wielkości lustra cięte. Dodatkowe obramowania optycznie zmniejszają małą już łazienkę. Okrągłe lustro wiszące da natomiast złudzenie większej przestrzeni. W dużych łazienkach ze względu na brak ograniczeń często montuje się monumentalne zwierciadła otoczone grubymi ramami lub jeśli w łazience są dwie umywalki, podwójne lustra prostokątne. Wśród dekoratorów panuje zasada: lustro powinno odpowiadać szerokości umywalki.
Drugie kryterium: kształt
To kolejny wariant, jaki trzeba rozważyć przy zakupie lustra łazienkowego. Dużym powodzeniem na rynku wciąż cieszy się lustro okrągłe na ścianę (zobacz takie: https://lazienka-rea.com.pl/akcesoria-lazienkowe-dodatki-do-lazienki/lustra-lazienkowe.html). Zawieszane jest na wkrętach lub na skórzanych pasach. Klasyczny kształt dostosowuje się do każdego stylu wnętrza.
Zwierciadła prostokątne montowane są w łazienkach nowoczesnych, ale także tych urządzonych w stylu rustykalnym i skandynawskim. Wtedy zawieszane są w imponujących, drewnianych ramach. Przeglądając się w takim lustrze, człowiek ma wrażenie, że otacza go bardzo duża przestrzeń.
Trzecie kryterium: oświetlenie lustra
Poza rozproszonym oświetleniem głównym wręcz na równi traktowane jest oświetlenie lustra. Golenie się, czy robienie makijażu nie nastręcza wtedy zbyt wielu trudności. Zalecana temperatura barwowa przy lustrze łazienkowym to 5000 – 6500 K. Zapewnia ona dobrą widzialność i naturalne odczytywanie wzrokowe barw. Warto zainstalować żarówki LED-owe, które emitują mniej energii. Do dyspozycji jest oświetlenie boczne instalowane głównie przy lustrach do szerokości 75 cm i górne łączone zazwyczaj ze zwierciadłami o dużej powierzchni.