Oświetlenie w łazience: poznaj zasady projektowania

Organizując oświetlenie plafon w łazience, ważne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że ma on nie tylko dekoracyjny, ale także funkcjonalny cel. Wybór konkretnego rodzaju zastosowanej armatury zależy od wielu czynników.

Cechy charakterystyczne układu oświetlenia

Aby oświetlić łazienkę z wysoką jakością i komfortem, konieczne jest, aby umieścić oprawy oświetleniowe tak poprawnie, jak to możliwe i wybrać moc lamp kompetentnie.

Typowy schemat oświetlenia łazienki obejmuje następujące elementy:

  • Oświetlenie górne. Składa się z lamp sufitowych typu spot lub plafon.
  • Oświetlenie robocze (dodatkowe). Składają się na nią zazwyczaj reflektory punktowe i lampy ścienne.
  • Oświetlenie dolne. Służą do tego taśmy LED.

Jako oświetlenie dekoracyjne na obwodzie wanny można zastosować reflektory podłogowe. Jeśli w samej wannie znajdują się ozdobne stopnie, wnęki lub postumenty, można je ładnie podkreślić za pomocą lamp podłogowych. Przy wyborze odpowiednich opraw oświetleniowych do łazienki bierze się pod uwagę zalecane normy oświetleniowe. 

Wymagania te wynikają z właściwości technicznych pomieszczenia oraz potrzeb użytkowników. Wiadomo, że ludzka psychika czuje się dobrze tylko w określonych warunkach. Aspekty te są brane pod uwagę przez projektantów lamp i opraw oświetleniowych. Innym ważnym parametrem jest natężenie światła na metr kwadratowy, które mierzy się w lumenach.

Żarówki do sufitów napinanych w łazienkach

Plafony sufitowe w łazience z sufitem napinanym są planowane przed instalacją konstrukcji sufitu napinanego. Należy rozumieć, że nie każda oprawa jest odpowiednia w tym przypadku. Faktem jest, że rozciągnięta folia PVC nie toleruje ogrzewania: prowokuje to jej deformację. Z tego powodu oprawy do sufitów napinanych w łazience mogą być wyposażone w lampy o mocy nieprzekraczającej 40 watów. Limit zaczyna się od 60 W dla sufitów tkaninowych.