Gaz – zarówno ten ziemny, jak i płynny – jest substancją niezwykle niebezpieczną. Wystarczy iskra, aby wybuchł. Dlatego tak ważne jest, aby mieć pewność, że nie znajduje się w pomieszczeniu. Urządzeniem, które pozwala wykrywać jego obecność jest detektor gazu. Jego działanie jest naprawdę proste: kiedy wykryje w otoczeniu zwiększone stężenie gazów wybuchowych, wyemituje sygnał dźwiękowy. Warto dodać, że niektóre dostępne dzisiaj detektory gazowe współpracują z zaworem, jaki zamontowany jest na instalacji gazowej. W takim przypadku nie trzeba martwić się już odcięciem dopływu gazu – urządzenie zrobi to za nas.
Jak powinny być zamontowany detektor gazu w przypadku gazu ziemnego?
Aby detektor gazu od BHP Gabi działał prawidłowo, należy pamiętać o jego prawidłowym montażu. W przypadku gazu ziemnego ważne jest, aby:
- wlot czujnika znajdował się pod sufitem;
- między czujnikiem a miejscem, z którego może wyciekać gaz nie znajdowały się żadne przeszkody.
Detektor gazu sprawdzi się, jeśli zostanie umieszczony tak, aby od potencjalnego źródła gazu nie dzieliło go więcej niż sześć metrów. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w łazience znajduje się piecyk gazowy, czujnik nie może znaleźć się w pokoju zlokalizowanym w zupełnie innej części domu.
Jak montować detektor gazu, który ma wykrywać propan butan?
Jeśli chodzi o gaz propan butan zasady są nieco inne. Dzieje się tak dlatego, że jest on cięższy od powietrza, co sprawia, że gromadzi się nie pod sufitem, a przy podłodze. To oznacza, że detektor gazu powinien znaleźć się stosunkowo nisko. Specjaliści podkreślają, że nie powinien być zamontowany wyżej niż trzydzieści centymetrów nad podłogą. Czujnik powinien jednocześnie znajdować się możliwie jak najbliżej urządzenia, z którego może wydobywać się gaz. Maksymalna odległość to trzy metry. Podobnie, jak w przypadku gazu ziemnego, niedopuszczalne są jakiekolwiek przeszkody oddzielające urządzenie od czujnika.